Kertfenntartás, kertgondozás

A frissen megépített kertek ugyanúgy mint a már beállt kertek az öntözésen kívül további  gondozást is igényelnek. Ha az Ön idejébe nem fér bele a kertgondozás, vagy inkább csak kévát kortyolgatva,  gyönyörködni szeretne a gyönyörű tájban, akkor keressen minket, de ha szeret foglalkozni a kerttel, akkor azért  egy-két jó tanáccsal szeretném most az alábbiakban ellátni.

A fű karbantartása

Kezdjük először a kert nagy részét beborító fűvel. Tavasszal a kertek elmúltával március második felében, ahogy a fű kezd életre kelni, egy fűszellőztetést javaslunk.

Erre azért van szükség , hogy a télen elhalt részeket kiszedjük, mindeneggyes csomó fűből kettőt csináljunk, ezáltal sűrűbb lesz a fű és levegőt adunk a talajnak. Fűszellőztetés után Nitrogén+Foszfor+Kálium műtrágyát szórunk ki, amit havonta célszerű ismételni egészen októberig.

Nyáron, júniusban egyszer mikroelemeket érdemes kiszórni,a kiszórt műtrágyát bőséges vizzel minden esetben be kell öntözni. H ez elmarad a fű kiéghet, foltos lesz és nem érjük el a kívánt hatást. A füvet nyírni legalább hetente egyszer ajánlott. A szép pázsit elérése érdekében a fű 1/3-át célszerű vágni, azaz  9cm-ről-6cm-re. Erőteljesebb vágás esetén a fű olyan részébe vághatunk, amiből nehezen indul meg a növekedés újra, így utat engedünk a gyomosodásnak. Amennyiben mégis nagyobbra nő a fű úgy szakaszosan kell kisebbre vágni,tehát egyszerre nem szabad túl kicsire vágni (például 12 cm-ről először 9cm-re vágjuk, majd másnap 6cm-re).

Lehet, hogy az Ön kertje jelenleg szép gyommentes, de ne dőljön hátra! A szél sajnos mindenhonnan hordja a gyommagot, és válogatás nélkül fújja a szép és az elhanyagolt kertekbe is. Ez ellen úgy tudunk védekezni, hogy szép zárt füvet hozunk létre.

A zárt fű létrehozásának 5 lépcsős folyamata:

  1. szellőztetés,
  2. tápanyagellátás,
  3. öntözés,
  4. rendszeres nyírás
  5. + évente kétszer májusban és augusztusban fű közötti gyomírtóval vegyszeres gyomirtást kell végezni.

A füvet fügyüjtös fűnyíróval kell vágni kivéve, abban az esetben nem szükséges ha naponta vagy két naponta nyírjuk a füvet. Szeptemberben érdemes még egy fűszellőztetést végezni amivel a  ismét megfiatalítjuk a füvet.

Mi a teendő, ha már tele van gyommal a füves terület?

Gyomosodott füves területek rendbe tétele következő képpen zajlik.

Amennyiben tarackos, úgy csak totális gyomírtással és újra füvesítéssel lehet megoldani. Amennyiben pitypang, fehér here vagy más kétszikű gyomokkal van tele úgy azt füközötti gyomírtóval ki lehet irtani. A gyom elszáradása után jó alaposan átszellőztetjük a területet, majd vékonyan (kb 1cm-es vastagságban) meghintjük termő földdel. Ezután bele vetjük a fűmagot gereblyézzük, hengerezzük és szinte új gyepet kapunk.

A cserjék és fák és virágok gondozása

Azokat a cserjéket, amik kora tavasszal virágoznak pl. aranyvessző azokat csak virágzás után metsszük meg. Amik nyáron vagy ősszel virágoznak azokat tavasszal metsszük.

Gyümölcsfákat almát, körtét, őszibarackot… mindent tavasszal metszeni kell, bogyós gyümölcsöket (egres, jósta ribizli, málna, szeder) szintén tavasszal metsszük. A díszfákat fiatalon korona alakító metszésbe részesítjük, míg a nagy, túlnőtt fák méretkorlátozó metszését ősszel végezzük.

Minden fának, cserjének szüksége van tápanyagra. Vagy szarvasmarha trágyát kell a gyökérzónába beásni vagyk NPK műtrágyát kell adni. Augusztus végén szeptember elején PK műtrágyát kell kijuttatni, ezzel ellenállóbbá teszük a fagyokkal szemben.

Hagymás virágainkat virágzás után célszerű vissza vágni, az évelőket pedig ősszel az elvirágzás után.

Sövényeket (thuja, ciprus, fagyal) tavasszal kell nyírni, bár évközben is van rá lehetőség, de ez igény szerint beosztható.

A rövid tülevelű fenyőket csak télen szabad metszeni és csak gyengén!