Árnyék kedvelő növények a kertbe

Számtalan növény létezik, amelyek nem kifejezetten szeretik a napfényt, ezért inkább a kert árnyékosabb zugaiba érdemes ültetni.

A következőkben megmutatom, melyek a kedvenc árnyék kedvelő növényeim, a cikk alján pedig egy képgalériában is meg lehet őket nézni.

Acer negundo ‘Flamingo’

5 méter magasra is megnövő, gyakran több törzsű kisebb fa, vagy bokor. Levelei, ahogy neve is utal rá-kissé rózsaszínűek, szélük fehér. Kertbe, parkokba szoliterként ajánljuk és mindenképp félárnyékos helyre mivel a napon a levelei károsodhatnak. A növény az üde, de tápdús talajt kedveli, jől tűri a meszes talajt. Jó azonban előre tudni, hogy lassú növekedésű.

Acer palmatum ‘Atropurpureum’

Ma Magyarországon a legtöbb faiskolában megtalálható Japán juhar fajta. Nagyon ízléses növény levelei gyönyörű vörösek, 5-7karéjosak. A növény félárnyékba érzi jól magát, mivel a napon levelei megéghetnek. Kifejezetten ajánljuk viszont kerti tavak, csobogók közelébe, mivel szereti a párás környezetet. Üde savanyú kémhatású talajban fejlődik a leginkább, így gyorsan a kertünk szép színfoltja lehet.

Aucuba japonica ‘Variegata’ (Tarka levelű babérsom)

2-3m-re növő örökzöld cserje. Szintén kifejezetten félárnyékba való kétlaki növény, ezért ha piros bogyókat szeretnénk rajta látni, kell egy termős és egy porzós is belőle. Levelei 10-20cm hosszúak vastagok bőrszerűek. A növény enyhén fagyérzékeny, savanyú talajt igényel. Metszést viszont nem igényel de ha túl burjánzik nyugodtan vágjuk vissza.

Clematis (iszalag) fajták:

A legtöbb iszalag a félárnyékos helyet kedveli  1m-től 6-10m-ig is megnöhetnek fajtától függően virágzásuk is eltérő mind időben és nagysában. Általában május júniusban nyílik de van amelyik egész októberig hozza a virágokat. Üde tápdús talajt igényelnek, tövüket takarjuk. Ha több fajtát ültetünk belőle célszerű úgy összeválogatni, hogy mindig legyen amelyik éppen virágzik.

Cornus kousa (csillagsom)

4-6m-re növő bokor, ami csodásan mutat például hortenziák és rhododendronok között. Május végén, június elején virágzik, gombvirágzatát 4 fehér múrva levél veszi körül. Amikor nyílik, szinte eltünnek zöld levelei, termése piros. Savanyú talajt igényel!

Hosta (árnyékliliom)

Dús levélzetű vonzó  megjelenésű növény ,van köztük egész kicsire és nagyra növő is, pár centistől akár 1,5m szélességűre növő is. Nyár közepén hosszú száron hozza virágait. Árnyék és nedvesség kedvelő növény, leveleik különböző színűek, alakúak, és rajzolatúak. Ez a növény is az üde tápdús talajt szereti.

Rhododendron, Azálea

Mindketten egy családhoz tartoznak a lombhullató és törpe apró levelű örökzöld fajt Azáleénak hívják. A magasra növő nagy levelű örökzöld faj pedig a Rhododendron.
Üde tápdús semleges vagy savanyú talajon nagyon szépen fejlődik, de  a meszes talajt nem tolerálja. Mindenképp árnyékba vagy félárnyékba ültessük! Általában télállóak, de vannak fagyérzékeny fajok is. Gyönyörű virágait az azáleák tavasszal hozzák, a rhododendronok pedig nyáron.

Hydrangea (hortenzia)

1-1,5méter magas gyéren ágas cserje. Széles tojásdad levelei vannak, jellemzően nyár közepén virágzik. Télálló, de lombhullató növény. Az árnyékos-félárnyékos helyet kedveli, és savanyú talajt igényel.